REVAMP2600 är en professionell 2-kanals effektförstärkare med 2 x 600 watt uteffekt @ 4 ohm. Den digitala signalprocessorn inuti arbetar med en enkel tryckknapp på baksidan av enheten för att välja ett driftsläge (10 presets) Det gör denna förstärkare det idealiska multiverktyget för applikationer där man behöver mycket kraft i olika zoner, t.ex gym eller för stereoapplikationer.
Det finns 9 förinställningar som kan väljas med knappen på baksidan av enheten. Ett exempel på en av förinställningarna är kombinationen CH1 bashögtalare och CH2 trafo belastning. I det här exemplet har du ett lågpassfilter för ökad stabilitet när man använder 100V framsformator på utgången, så att du kan använda 100V högtalare som top högtalare i kombination med en vanlig låg impedans subwoofer. Med de andra förinställda kanaler kan du brygga, och applicera ett högpassfilter på en kanal.
Egenskaper
- 2-kanals effektförstärkare
- aktivt styrd fläkt
- Analog Devices®DSPmedenklaenknappsmanövrering
- 10 driftlägen
- Analog strömförsörjning med toroidtransformator
- 2 x 600W @ 4 Ohm
- Mått(B x HxD): 483x88x332mm
Specifikationer
- MusikEffekt(per kanal): 640W@4Ω
- Kraft, Sine(per kanal): 600W@4Ω
- LastImpedans: 4Ω(stereo), 8Ω(bryggkopplad)
- Ingångar:2xEuro-block (balanserade), 2xXLR(balanserad), 4xRCADirektutgångar(obalanserad)
- Ingångskänslighet: 0cBV/1V
- Ingångsimpedans: 22kOhm
- Brusförhållande:> 90dBA-vägd
- THD: <0.5% @1W
- Frekvensomfång: 10-24 kHz+0/-3dB
- Utgångar: 2xEuro-block, 2xSpeakon
- Skydd: överström, övertemperatur, DC-spänning, AC-och DCöver-och underspänning
- Kanalseparation:> 67 dBvid 1 kHz
- Dämpfaktor:> 60alla kanaler
- Förstärkaretyp:klass-H
- Kylsystem: Fankontrolleras,
- Strömförbrukning: 1840W(max)
- Arbetstemperatur: 0 till 40°C
- Strömförsörjning: 230V AC/50Hz-115V AC/60Hz
- Mått(B x HxD): 483x88x332mm