







































5 590,00 kr*
107,00 kr
- Ljusstyrka 5 000 Lumen
- Upplösning 1280 x 720 HD-Ready
- Format 16:9
- Ljudnivå 35 dB


Köps ofta tillsammans
Produktinformation
Fylliga färger och utmärkt bildkvalitet för din hemmabio
- Belysningsteknik: 220 Watt Philips UHP
- Upplösning: 720p (1 280 x 720 px)
- Ljusstyrka: 4 500 (standard), 3 600 (eco) ANSI-lumen
- Kontrast: 20 000:1
- Max. livslängd (timmar): 6 000 (standard), 10 000 (eco), 15 000 (ExtremeEco)
Hidden Dongle Design
Acer Hidden Port Design: Acer Hidden Port gör det möjligt att integrera en kompatibel trådlös adapter utan externa begränsningar. På så sätt integreras adaptern sömlöst i fodralet och behåller en elegant design utan hörn och kanter.
Automatisk avstängning
Funktionen Automatisk avstängning stänger automatiskt av Acer-projektorn om ingen ingångssignal tas emot efter en förinställd tid. Denna funktion kan justeras individuellt via menyn och hjälper till att spara ström och lamptimmar.
Kompensation av väggfärg
Väggfärgskompensation: Bäst bildkvalitet uppnås genom väggfärgskorrigering på färgade projektionsytor som t.ex. svarta tavlor och tapeter. 5 optimerade väggfärger kan enkelt kompenseras utan ytterligare justeringar via menyn för bästa bildkvalitet.
Acer Football Mode
Acer Football Mode tar arenan till ditt hem. Läget justerar automatiskt bildens ljusstyrka, mättnad och skärpa samt gammavärden för att göra hudtoner mer äkta och gröna toner mer levande. Perfekt för fotbollsfans och sportentusiaster.
Original 24p-reproduktion
Upplev äkta bio med 24 bilder per sekund, Acer Blu-Ray-projektorn spelar upp filmer smidigt i det ursprungliga bioformatet, precis som de spelades in på filmduken. Se filmer i 24p genom regissörens ögon.
Acer Smart Format-teknik
Acer SmartFormat-tekniken stöder ett stort antal ingångssignaler, vilket eliminerar behovet av att byta mellan bärbar dator/PC, DVD-spelare och mottagare. Signaler upp till 1080p kan accepteras och komprimeras för Acer ColorBoost-projektorer med HDMI med hjälp av Acer SmartFormat-teknik.
Snabb upptäckt
Funktionen Snabbdetektering upptäcker den anslutna källan snabbt, tillförlitligt och oberoende och spelar upp bilden omedelbart. Med stöd av SmartFormat-tekniken kan projektorn projicera direkt utan några större justeringar.
Meny för installation
Med hjälp av installationsmenyn kan Acer-projektorn anpassas perfekt till den yta som ska projiceras utan att det tar lång tid. Installationsmenyn kan nås genom att trycka på menyknappen även när ingen källa är ansluten till projektorn.
Acer LumiSense
Acer LumiSense-tekniken använder en sensor för omgivande ljus för att upptäcka ljusstyrkan i projektionsmiljön och justera ljusstyrkan och färgmättnaden optimalt i enlighet med detta. Acer LumiSense analyserar dessutom den projicerade bilden och optimerar dynamiskt kvaliteten på den visade bilden.
Användning dygnet runt
Den här projektorn lovar maximal tillförlitlighet och ger en strålande bild även vid kontinuerlig användning dygnet runt. Särskilt för skyltningsapplikationer eller utställningar på museer etc. kan den här projektorn användas utan problem.
AC Power-On
Med AC Power On-funktionen kan projektorn slås på automatiskt så snart projektorn får ström. Du behöver inte längre slå på projektorn separat, utan kan starta den direkt, t.ex. genom att slå på strömmen i mötesrummet.
Trådlös projektion
Acer Wireless Projection: Inga fler kablar! Med den medföljande Acer Wireless Adapter kan du projicera trådlöst och slipper ibland tidskrävande arbete med att lägga HDMI- eller VGA-kablar.
HDMI Power-On
Med HDMI Power On-funktionen kan projektorn slås på automatiskt så snart projektorn tar emot en signal via HDMI eller VGA. Du behöver inte längre starta projektorn separat, du kan helt enkelt sätta på din bärbara dator, mottagare eller spelkonsol så sätts projektorn på automatiskt.
BluelightShield
Med BluelightShield kan användaren sänka nivån av blått ljus för att minska de negativa effekterna av exponering för blått ljus. Det finns tre filternivåer i projektorn för att passa olika scenarier. Varje nivå innehåller också en dynamisk mekanism som optimerar nivån av blått ljus beroende på innehållet. BluelightShield kan reducera upp till 30 % blått ljus och skydda dina ögon.
Teknisk data
| Namn | Acer H5386BDi Projektor, 1280 x 720 HD-Ready, 5000 Lumen |
|---|---|
| Artikelnummer | 1000020880 |
| GTIN/EAN | 4710180755527 |
| Tillverkarens artikelnummer | MR.JSE11.001 |
| Lamplivslängd (ECO) | 15 000 Timme |
| Modellnamn | H5386BDi |
| Objektivet ingår | Ja |
| Projektionsavstånd | Standard (Long Throw) |
| WEEE-nummer | DE15716608 |
| Tillverkare | Acer |
| Produkttyp | Projektor |
| Produktserie | Acer H-serien |
| Applikation | Hemmabioprojektor |
| Projektortyp | DLP |
| Lamptyp | Kvicksilverlampa |
| ANSI Lumen | 5 000 ANSI Lumen |
| Ljusstyrka ( Eco) | 4 000 ANSI Lumen |
| Upplösning | 1280 x 720 HD-Ready |
| Format | 16:9 |
| Kontrast | 20 000 :1 |
| Ljudnivå | 35 dB |
| Ljudnivå (eco) | 27 dB |
| Lamplivslängd | 6 000 Timme |
| run-time | 24/7 |
| Min. Projektionsavstånd | 100 cm |
| Max. Projektionsavstånd | 10 000 cm |
| Min. Projektionsratio | 1,54 |
| Max. Projektionsratio | 1,72 |
| Vertikal keystone | 40% |
| Ingångar | 1x 3,5mm Jack , 1x Composite-Video , 1x HDMI , 1x VGA , 2x USB-A |
| Trådlös teknologi | WiFi |
| Funktioner | automatisk keystone , inbyggda högtalare |
| Produktbredd | 31,3 cm |
| Produkthöjd | 11,4 cm |
| Produktdjup | 24 cm |
| Produktvikt | 2,75 kg |
| Färg | vit |
| Leveransomfattning | HDMI-kabel , Nätkabel , Snabb använingsguide , Väska , fjärrkontroll , linsskydd |
| Tillstånd | Ny |
| Garantitid | 24 Månad |
| Typ av garanti | införselservice Information om tjänster och stöd |
Beräkning av projektionsområdet
Bildstorlek:
Format
Format
Produktsäkerhet
| Person som ansvarar för EU |
|---|
| Acer Computer GmbH |
| Kornkamp 4 |
| 22926 Ahrensburg |
| Germany |
| info@acer.de |




















