



















1 999,00 kr*
107,00 kr


Produktinformation
Celexons UHD-HDMI-kabel med optisk fiber är kompatibel med HDMI 2.1 och överför därmed signaler med upp till 48 Gbps i upplösningar upp till 8K (7680x4320p @60Hz med upp till 12 bits färgdjup) och 4K (4096x2160p @120Hz med upp till 12 bits färgdjup).
Denna hybridkabel med 4 optiska fibrer och 8 koppartrådar möjliggör en störningsfri överföring av höga datahastigheter även över mycket långa avstånd. För detta omvandlas den elektriska signalen i ”Source”-kontakten till ljusimpulser, som överförs via de optiska fibrerna till ”Display”-kontakten för att där omvandlas tillbaka till en elektrisk signal.
Därför är det viktigt att kabelens installationsriktning beaktas.


celexons kabel är mycket tunn med en diameter på 5,5 mm. Med en böjningsradie på max. 30 mm och 10 varv över hela kabeln erbjuder den mycket hög flexibilitet vid dragning. Den mycket tunna och smala kontakten gör det möjligt att ansluta kabeln även på svåråtkomliga ställen. Dessutom täcks inga andra närliggande portar när denna kontakt ansluts.
Med hjälp av de nya dynamiska HDR-teknikerna (High Dynamic Range) som Dolby Vision och HDR10+ kan inte bara ett större dynamiskt omfång och färgspektrum återges, vilket gör bilden mer briljant och detaljrik, utan bildoptimeringen anpassas också individuellt till varje bild, vilket gör att även snabba färgskiftningar mellan stora kontraster (t.ex. bildskiftning från vitt till svart) återges på ett mer naturligt sätt.*
Enhanced Audio Return Channel (eARC) är den nya generationen av ARC och ingår i HDMI 2.1-specifikationen. Genom denna utökning kan upp till 32 ljudkanaler med okomprimerade 24-bit/192 kHz-dataströmmar överföras med upp till 38 Mbps. Tack vare denna enorma ökning av bandbredd och hastighet kan alla ljudformat som Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos och DTS:X överföras utan komprimering.*

En ytterligare funktion hos denna kabel är Automatic Low Latency Mode (ALLM), som kommer att vara särskilt intressant för spelare. Denna minskar fördröjningar genom att ta bort den utökade videobearbetningen och erbjuder därmed snabbast möjliga respons från displayet.
Förutsättningen för detta är, förutom en ALLM-kompatibel TV, att källenheterna levererar en högkvalitativ videosignal som omedelbart kan återges av displayet. På så sätt ska ingen märkbar fördröjning upplevas mellan knapptryckningen på kontrollen och reaktionstiden i bilden. Detta möjliggör en ännu mer direkt och precis spelupplevelse.
Alla anslutna och ALLM-kompatibla enheter växlar automatiskt via handskakning till motsvarande läge med så kort latens som möjligt. Även vid en mellanliggande AV-receiver behöver inga ytterligare inställningar göras.*

Variable Refresh Rate (VRR) är en ytterligare funktion som HDMI 2.1-specifikationen medför. Här synkroniseras bilduppdateringsfrekvensen mellan källan och utgångsenheten för att undvika ryckighet och bildförvrängning.
Bilduppdateringsfrekvensen kan variera fritt mellan 30 Hz och 144 Hz och anpassas optimalt för att återge störningsfria och så skarpa bilder som möjligt.
Utan VRR kan det till exempel hända vid videospel att delar av bilden överlappar varandra och att flera delar av bilden byggs upp efter varandra (tearing). Ett alternativ för att undvika dessa artefakter utan VRR skulle här endast vara att helt sänka bildfrekvensen eller ställa in en lägre upplösning, vilket skulle försämra bildkvaliteten avsevärt.*

Den extra Ethernet-kanalen gör det möjligt att ansluta internetkompatibla AV-komponenter till det interna nätverket enbart via HDMI-kabel. Det räcker alltså att TV:n är ansluten till nätverket via kabel. AV-receivern eller Blu-ray-spelaren får då, förutom själva videosignalen, även nätverkssignalen via HDMI-kabeln. På så sätt kan man undvika en nätverksswitch och extra kablar.*

Alla celexon UHD HDMI-glasfiberkablar testas individuellt med högkvalitativa mätinstrument för att säkerställa deras funktionalitet. Här läggs särskild vikt vid EBR (Error Bit Rate) och endast kablar med maximal dataöverföring släpps ut på marknaden.
KORTINFORMATION
- HDMI-A-kontakt till HDMI-A-kontakt
- Standard: Ultra High Speed HDMI med Ethernet – HDMI 2.1-kompatibel
- Överföringshastighet: 48 Gbps
- Max. upplösning: 8K / 7680x4320p @60Hz 4:2:0; 4K / UltraHD 4096x2160p @120Hz 4:4:4
- Stödda färgrymder: Deep Color, x.v.Color™
- Stödda ljudstandarder: eARC, Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos, DTS:X
- Ytterligare funktioner: HEC (HDMI Ethernet Channel), CEC (Consumer Electronic Control), ALLM (Auto Low Latency Mode), VRR (Variable Refresh Rate), 3D, HDCP 1.4/ 2.2/ 2.3, EDID
- EMI-fri
- Ingen extern strömförsörjning krävs – 350 mW (max.) strömförbrukning
- Kontakt: Förgyllda kontakter
- Kabel: hybridkabel med 4 glasfibrer och 8 koppartrådar, PVC (LSZH)-mantel med 5,5 mm diameter, max. 30 mm böjningsradie
- Kabel färg: svart
- Kabeltyp: Rund
- Kabellängd: 25 m
- REACH-, RoHS-kompatibel
Leveransens omfattning
1x celexon UHD Optical Fibre HDMI 8K 48Gbps aktiv kabel 25 m, svart
* Alla komponenter som används måste stödja denna funktion.
Teknisk data
| Namn | celexon UHD Optical Fibre HDMI 8K 48Gbps Active Kabel 25m, svart |
|---|---|
| Artikelnummer | 1000017831 |
| GTIN/EAN | 4260094744327 |
| Tillverkarens artikelnummer | 1000017831 |
| Modellnamn | 1000017831 |
| WEEE-nummer | DE40161055 |
| Tillverkare | celexon |
| Produkttyp | HDMI-kabel |
| Produktserie | celexon HDMI Optical 2.1 |
| Kabeltyp | 48Gbps |
| Ingångar | 1x HDMI |
| Utgångar | 1x HDMI |
| Funktioner | 4K Pass Through |
| Kabellängd | 25 m |
| Produktbredd | 1,75 cm |
| Produkthöjd | 0,9 cm |
| Produktdjup | 2 500 cm |
| Produktvikt | 0,84 kg |
| Färg | svart |
| Tillstånd | Ny |
| Garantitid | 24 Månad |
| Typ av garanti | införselservice Information om tjänster och stöd |
Produktsäkerhet
| Person som ansvarar för EU |
|---|
| celexon Europe GmbH |
| Gutenbergstraße 2 |
| 48282 Emsdetten |
| Germany |
| info@celexon.de |