























14 999,00 kr*
107,00 kr
- Upplösning 5120 x 2880
- Diagonale 27"
- Typ av panel IPS
- Bildrepetitionsfrekvens 75Hz



Köps ofta tillsammans
Produktinformation
Brilliant precision för kreativ topprestanda
ViewSonic VP2788-5K har utvecklats för professionella kreatörer som ställer högsta krav på färgprecision, skärpa och konnektivitet. Med sin imponerande 5K-upplösning, fullständiga täckning av DCI-P3-färgrymden och stöd för Thunderbolt™ 4 står denna monitor för absolut precision och effektivitet. Oavsett om det gäller foto-, video- eller grafikredigering – VP2788-5K är din perfekta partner för att förverkliga dina visioner med hisnande detaljrikedom.

Tekniska highlights i korthet:
- Skärmdiagonal: 27 tum (68,6 cm)
- Upplösning: 5K UHD+ (5120 x 2880), 218 PPI
- Konnektivitet: 2x Thunderbolt™ 4, 2x USB-C 3.2 Gen2, 2x USB-A 3.2 Gen2, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4
- Kalibrering: Hårdvaru- och självkalibrering, fabrikskalibrerad
- Ergonomi: Justerbar i höjd, lutning, vridning och pivot
- Ögonkomfort: Eye ProTech+ (flimmerfri & lågt blått ljus)
- Särskilda egenskaper: Anti-Glare Low-Reflection (AGLR), daisy chain för dual-5K, Color Temperature Light
Se mer, åstadkom mer – med knivskarp 5K-upplösning
Upplev kreativ frihet med över 14,7 miljoner pixlar. Med sin 5K-upplösning (5120 x 2880) levererar VP2788-5K knivskarpa bilder och en pixeltäthet på 218 PPI – perfekt för högupplösta displayer som Mac-datorer. Denna skärpa gör att du kan se och redigera varje detalj i ditt arbete med precision.
Färgåtergivning som övertygar
Med 99 % DCI-P3-täckning, HDR400 och Delta E <2 levererar denna monitor levande och naturtrogna färger – perfekt för färgkritiskt arbete. Pantone®-valideringen samt stödet för vanliga kalibreringsenheter som ColorPro Wheel och X-Rite gör den till förstahandsvalet för fotografer, designers och videoredigerare.
Arbeta utan distraktioner – även i svåra ljusförhållanden
Tack vare den innovativa AGLR-tekniken (Anti-Glare Low-Reflection) erbjuder VP2788-5K en klar bild utan störande reflektioner – även i ljusa miljöer. Svarta nyanser framträder djupare, kontrasterna blir skarpare och ditt innehåll förblir alltid perfekt synligt.

Maximal flexibilitet med Thunderbolt™ 4 och kedjekoppling
Utnyttja hela bredden av konnektiviteten: Med två Thunderbolt™ 4-portar, USB-C, HDMI 2.1 och DisplayPort kan du enkelt ansluta allt du har. Genom kedjekoppling kan du dessutom använda två 5K-monitorer samtidigt – med bara en kabel för ström, data och video. På så sätt förblir din arbetsplats överskådlig och effektiv.
Ergonomisk design för långa arbetsdagar
VP2788-5K erbjuder dig många anpassningsmöjligheter: lutning, höjd, vridning och pivot kan ställas in individuellt. Tillsammans med Eye ProTech+-tekniken (Flicker-Free och Low Blue Light) säkerställer detta hög visningskomfort, även vid timmar av arbete.
Byte av färgtemperatur för exakt softproofing
Med den integrerade Color Temperature Light-funktionen kan du enkelt växla mellan D65 (dagsljus) och D50 (varmt ljus) – perfekt för färgäkta granskning av dina utskriftsdata och digitala innehåll. Detta säkerställer att ditt arbete ser ut precis som du tänkt dig på alla medier.
Teknisk data
| Namn | ViewSonic VP2788-5K 27-tums 5K Thunderbolt-skärm med stöd för kedjekoppling |
|---|---|
| Artikelnummer | 1000034929 |
| GTIN/EAN | 0766907029505 |
| Tillverkarens artikelnummer | VP2788-5K |
| EPREL ID | 2232126 |
| Modellnamn | VP2788-5K |
| Tillverkare | ViewSonic |
| Produkttyp | Monitor |
| Produktserie | ViewSonic VP-serien |
| Teknologi | LCD |
| Typ av panel | IPS |
| backlight | LED |
| Upplösning | 5120 x 2880 |
| Diagonale | 27" |
| Format | 16:9 |
| Horisontell synvinkel | 178° |
| Vertikal synvinkel | 178° |
| Kontrast | 2 000 :1 |
| Maximal ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Reaktionstid | 5ms |
| Bildrepetitionsfrekvens | 75Hz |
| VESA standard | 100 x 100 |
| Ingångar | 1x Displayport , 1x HDMI , 2x USB-A , 2x USB-C |
| Höjdjusterbar ståfot | 120 mm |
| Funktioner | Flicker Free , inbyggda högtalare |
| Produktbredd | 61,29 cm |
| Produkthöjd | 36,72 cm |
| Produktdjup | 5,75 cm |
| Produktvikt | 4,2 kg |
| Färg | svart |
| EEK spektrum | A till G |
| Energi effektivitetsklass | G |
| Leveransomfattning | DisplayPort kabel , HDMI-kabel , Nätkabel , USB-C kabel |
| Tillstånd | Ny |
| Garantitid | 60 Månad |
| Typ av garanti | bytesservice Information om tjänster och stöd |
Produktsäkerhet
| Person som ansvarar för EU |
|---|
| ViewSonic Technology GmbH |
| Fürst-Leopold-Platz 1 |
| 46284 Dorsten |
| Germany |
| info@viewsonic.com |


