Tips Fri frakt








































1 449,00 kr*
Priserna är inklusive moms.
3-5 arbetsdagar I lager. Klar för omedelbar leverans. Leveranstid 3-5 arbetsdagar
Fri frakt Produktnummer: 1000003391


visunext - Tjänster
Produktinformation
Kraftfullt ljud för konferenser och undervisning med celexon Aktiv högtalare 2-vägs 525-set
celexon Aktiv högtalare 2-vägs 525-setet har utvecklats speciellt för att ge små till medelstora utrymmen ett imponerande ljud. Tack vare den aktiva och passiva enheten behöver du ingen extra förstärkare. Anslut bara din ljudkälla direkt. Detta högtalarset levererar en RMS-effekt på 2 x 30 W, vilket återger både dynamisk musik och detaljerat tal kraftfullt och utan distorsion. Om du vill köpa professionell ljudutrustning för konferensrum eller en pålitlig ljudlösning för klassrummet är celexon Aktiv Högtalarset en övertygande investering i kvaliteten på din kommunikation.
Ljudhighlights för din lyssningsupplevelse:
- Ingen separat förstärkare behövs: Det aktiva högtalarsetet är omedelbart klart för användning och ansluts direkt till ljudkällan.
- Fylligt och precist ljud: 2-vägshögtalare för ett brett frekvensomfång på 40 Hz – 20 kHz.
- Mångsidiga portar: Högkvalitativa symmetriska ingångar, stereorCA-uttag och mini-stereojack för maximal konnektivitet.
- Väggmontering ingår: Levereras med monteringsmaterial för väggmontering för en platsbesparande och idealisk akustisk inriktning.
- Enkel ljudjustering: Individuell justering av diskant och bas via reglage på baksidan för perfekt ljud i rummet.

Detaljerade ljudegenskaper hos celexons aktiva högtalarset
Plug-and-play-aktivteknik – okomplicerad och kraftfull
Celexon 2-vägs 525-högtalarset med aktiv förstärkare ersätter behovet av externa förstärkare. Den aktiva enheten försörjer den passiva högtalaren direkt. Detta gör installationen extremt enkel och sparar utrymme. Tack vare de symmetriska High Q-ingångarna och de vanliga stereorCA- och mini-stereojackportarna kan du snabbt och enkelt ansluta alla ljudkällor, från professionella mixerbord till smartphones.
Klarhet i tal och musik
Trots de kompakta måtten levererar setet en imponerande ljudkvalitet. Detta säkerställs av det 2-vägs högtalarsystemet med en 5 ¼-tums baselement och en 1-tums silk dome-diskant. Den tekniska highlighten är celexon Bass Reflex Pipe Tuning, som möjliggör en förbättrad basrespons. Detta gör att de låga frekvenserna låter fylligare och kraftfullare. Det ger musikåtergivningen mer dynamik och ser samtidigt till att röster uppfattas klart och tydligt i rummet. Ljudreglaget på baksidan för diskant och bas gör det dessutom möjligt att ställa in ljudet perfekt efter rummets akustik.
Säker montering och robusthet
Celexons högtalarset smälter diskret i alla rum. I leveransens omfattning ingår väggmonteringsfästen som även möjliggör horisontell placering. Högtalarna är dessutom magnetiskt avskärmade för att undvika störningar från andra elektroniska enheter. Den hållbara och pålitliga prestandan, även vid krävande kontinuerlig användning, garanteras av kombinationen av en högeffektiv klass D-förstärkare IC och switchad strömförsörjning. Klass D-förstärkaren IC är högtalarens moderna, energisnåla styrenhet; den genererar betydligt mindre värme än konventionella modeller, vilket ökar livslängden och sänker strömförbrukningen. Switching Power Supply är enhetens stabila strömförsörjning. Den moderna switchade strömförsörjningen är liten, lätt och ser till att förstärkaren alltid får den effekt som behövs, både precist och effektivt.
Din uppgradering för den optimala ljudupplevelsen
Celexon Aktiv Lautsprecher 2-Wege 525 Set är den optimala lösningen om du i ditt konferensrum eller din utbildningsinstitution värdesätter oberoende, kraftfull och installationsvänlig ljudkvalitet. Detta set förenar plug-and-play-funktionalitet med högkvalitativ teknik, såsom den effektiva klass D-förstärkaren och Enhanced Bass Response. Det levererar därmed inte bara kraftfull musik, utan garanterar framför allt förbättrad talspråkförståelse för föreläsningar och utbildningar.
Kontakta våra visunext AV-experter för personlig rådgivning!
Teknisk data
| Namn | celexon aktiva högtalare, 2-vägs 525-W (set) |
|---|---|
| Artikelnummer | 1000003391 |
| GTIN/EAN | 4260094739378 |
| Tillverkarens artikelnummer | 1000003391 |
| Modellnamn | 525-W |
| Tillverkare | celexon |
| Produkttyp | Högtalaruppsättning |
| Produktserie | celexon Högtalare |
| Högtalaruppbyggnad | 2-väg |
| Tweeter diameter | 0,75" |
| Högtalar typ | hyllhögtalare |
| Produktbredd | 18,5 cm |
| Produkthöjd | 24,5 cm |
| Produktdjup | 16 cm |
| Produktvikt | 5,544 kg |
| Färg | vit |
| säljes som par | Nej |
| Tillstånd | Ny |
| Garantitid | 24 Månad |
| Typ av garanti | införselservice Information om tjänster och stöd |
Produktsäkerhet
| Person som ansvarar för EU |
|---|
| celexon Europe GmbH |
| Gutenbergstraße 2 |
| 48282 Emsdetten |
| Germany |
| info@celexon.de |
Information om produkten